Karabağ Azerbaycan topraklarıdır!
Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti Başkan Orhan Hasanoğlu Ermenilerin boş durmadığını söyleyerek Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu bir kez daha yineledi.
214 defa okunmuş - 20 Mayıs 2020 - Çarşamba 19:06

Tüm dünyanın küresel bir salgın ile mücadele ettiği bu hassas dönemde Azerbaycan'ın ve Türk milletinin ezeli düşmeni olan ermeniler boş durmamaktadır. 

Azerbaycan`ın işgal altındaki bölgelerinde yaratılan sözde örgüt, dünyanın "cumhurbaşkanlığı seçimleri" düzenlemeğe kalkmıştır. Bu fırsatçı ve uluslarası hukuka uymayan davranışlarını devam ettiren Ermenistan devlet yetkilileri 21 Mayıs'ta Azerbaycan`ın tariri şehri ve şu an işgal altında bulunan Şuşa bir açılış töreni düzenlemeye kalkmaktadır. Böyle bir fırsatçı düşman davranışı sergilemek ilk başta, uluslararası hukuk, barış ve istikrar için bir tehdit, Azerbaycan devletine karşı bir provokasyondur.

Tüm dünya devletlerinin tek kabul ettiği ve tarihin isbat ettiği Karabağ Azerbaycan topraklarıdır!

Bazı devletler ve uluslararası örgütler Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti denilen, buradaki seçimleri tanımadıklarını söyleyerek “seçim” şovunu zaten kınadılar. Avrupa Birliği,NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı, Koşulmama Herakatı, Türk Konseyi, GUAM, Avrupa Parlamentosu, TURKPA, etkili medya ve önde gelen bireyler de dahil olmak üzere dünya çapında birçok ülke bu "seçim" i sabotaj olarak nitelendirdi. Kafkasya'da barış ve istikrara yönelik sorumsuz siyasi adımı, çatışmanın barışçıl yollardan çözülmesinin önünde ciddi bir engel ve uluslararası hukuka bir tehdit olarak nitelendirerek, bu "seçimleri" ve sonuçlarını yasadışı ilan ettiler. Sadece Ermeni liderliği tarafından desteklenen işgalci rejim, rejimler ve herhangi bir uluslararası örgüt veya ülke tarafından tanınmayan Ermeni lobisi ve burada düzenlenen “seçimler” uluslararası hukuka aykırı gerçekleştirilmektedir.

Böyle bir davranış Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununun çözümüne dair sürdürülen görüşmelere büyük darbe olacaktır. Ermenilerin asıl amaçları bir daha aydınlanmıştır. Yasa dışı olarak parlamento tarafından sahte seçimlerin gerçekleştirilmesi Ermenistan devletinin sulh görüşmelerine, uluslararası kamouyunu kandırmasının isbatıdır. 

 

Azerbaycan'ın uluslararası belgeler ve isbatlar ile kabul görmüş bölgelerinde hileli cumhurbaşkanlığı seçimleri ve törenler yapılması kabul edilemez. Biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşayan Azerbaycanlılar, işgalci Ermenistanın, Azerbaycan topraklarında, özellikle Hocalı soykırımıında sivilleri hünharca öldüren ırkçı rejimin ve işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki faaliyetlerinin devamı olarak kabul etmekteyiz. Bu kışkırtıcı ve cezai eylemleri şiddetle kınıyoruz.

İşgalci rejimin sahte cumhurbaşkanının açılışın töreniniönlemek ve Ermenistan'ın bu suç eylemine verdiği desteği durdurmasını için acilen müdahale etmesinin vacip olduğunu düşünüyoruz. 

 

Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti adına,

Başkan Orhan Hasanoğlu

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...